ارزیابی حق علامت تجاری و حق امتیاز طرح های صنعتی

حق علامت تجاری

علامت تجاری و طرح های صنعتی از جمله دارایی های غیرفیزیکی هستند که در قانون به عنوان زیرمجموعه ای از مالکیت فکری اصطلاحا دارایی های نامشهود نامیده می شوند.

ارزیابی حق ثبت یا حق امتیاز دارایی های نامشهود برای یک شرکت، یکی از وظایف کارشناسان رسمی دادگستری است که از طرف دادگستری برعهده آنها گذاشته می شود  که اکثرا مربوط به ارزیابی حق ثبت علامت تجاری و حق امتیاز طرح های صنعتی است. بنابراین آشنایی مختصری با این نوع مالکیت فکری خالی از لطف نیست.

علامت تجاری

هرنوع تصویر، لوگو، نام یا اصطلاحی که صرفا به یک برند خاص اشاره دارد؛ علامت تجاری نامیده می شود. معمولا از این علامت تجاری در تبلیغات گسترده روی بیلوردها و در رسانه ها وهمچنین برای بازاریابی استفاده می شود؛ تا دیدن یا شنیدن آن مخاطب را به خرید از محصولات آن شرکت یا استفاده از خدمات آن ترغیب کند. بدیهی است علامت های تجاری که تعداد افراد بیشتری آن را می شناسند؛ اعتبار و ارزش بیشتری دارند.

حق امتیاز طرح های صنعتی

طرح صنعتی نوع دیگری از مالکیت فکری است که به خصوصیات ظاهری یک کالای تولید شده مانند شکل، نحوه تزئین، رنگ آمیزی، نقش ها و طرح ها و خصوصیات دوبعدی و سه بعدی آن نسبت داده می شود. ثبت یک طرح صنعتی، موجب می شود افراد یا شرکت های دیگر نتوانند کالای مشابه یا تقلبی از روی آن تولید کنند.

ارزیابی حق علامت تجاری و همچنین حق امتیاز طرح های صنعتی توسط کارشناس رسمی دادگستری انجام می گیرد. پرونده های متعدد دیگری نیز در این خصوص مربوط به حل اختلاف در دادگاه ها، تعیین خسارت، تعیین حق الزحمه تبلیغات و غیره برعهده کارشناسان رسمی دادگستری قرارداده می شود.

نحوه ارزیابی ارزش علامت تجاری بر اساس هزینه ای که برای تبلیغات و بازاریابی آن انجام شده، در آمدی که از علامت تجاری بدست آمده و مقایسه محصولات و خدمات آن با موارد مشابه در بازار انجام می گیرد.

برای ارزیابی حق امتیاز طرح های صنعتی نیز معمولا به جدید و اصیل بودن آنها و همچنین عدم افشای آنها پیش از ثبت برای عموم توجه می شود.

از جمله پرونده های متعددی که در حوزه مالکیت فکری و دارایی های نامشهود به خانم لیلا مشتاقی به عنوان کارشناس رسمی دادگستری واگذارشده؛ عبارتند از:

– ارزیابی امتیاز و طرح صنعتی برای چندین کارخانه و تولید کننده داخلی

– ارزیابی و تطبیق چندین علامت تجاری (طراحی لوگو) داخلی و خارجی

– کارشناسی مالکیت معنوی علامت تجاری و طرح های صنعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =