در وجود هر کارآفرین موفقی، یک هنرمند خلاق نهفته است. خلاقیت ویژگی مشترک هنرمندان و کارآفرینان موفق است.

خلاقیت را می توان به عنوان مهمترین ویژگی یک کارآفرین و همچنین یک هنرمند موفق برشمرد. با مطالعه زندگینامه کارآفرینان موفق و هنرمندان مشهور می توان به مهارت آنها در پرورش خلاقیت ذهنشان و به کارگیری آن در راستای خلق یک اثر هنری یا عرضه نوعی محصول و خدمت جدید به جامعه پی برد.

کتاب “هنر کارآفرینی” اثر راجر کارترایت یکی از کتب راهنمای کارآفرینی است که فصل هفتم آن به بررسی زندگی کارآفرینان موفق مانند بیل گیتس، ریچارد برانسون، واکر و دیگران و بیان خصوصیات مشترک آنها با هنرمندان مشهور جهان می پردازد. در قسمتی از کتاب، خلاقیت به عنوان یکی از مهارت های اصلی کارآفرینان مطرح شده” مهارت کارآفرین در این است که بتواند به خوبی خلاقیت سازنده محصول را با منابع لازم و ارائه آن به مشتری تطبیق دهد.” این نویسنده اعتقاد دارد که استعداد کارآفرینی در همه مردم وجود دارد اما همانطور که استعداد هنری هر فرد نیازمند پرورش و شکوفایی است، خصوصیات کارآفرینی فرد نیز نیازمند شکفته شدن و پرورش یافتن است تا بتواند به یک کارآفرین موفق تبدیل شود.

از دیگر کتابهای راهنمای مدیریت و کارآفرینی می توان به کتاب “مانند یک هنرمند فکر کنید” اشاره کرد که به بررسی زندگی هنرمندان مشهوری همچون پیکاسو، جان اشتاین بک و فلیپو برونسکی از طراحان گرافیک معروف و مقایسه آن با زندگی کارآفرینان بزرگ می پردازد. این نویسنده بیان کرده همانطور که هنرمند برای جلب توجه و فروش آثار هنری خود به دنبال ایده ای است که نظر دیگران را به اثر خود جلب کند، کارآفرین نیز با ایده های جدید و خلاقانه خود به دنبال جلب توجه مشتری و فروش بالاتر محصول خویش است.

یکی از زمینه های کارآفرینی که در هر دو کتاب به آن اشاره شده، نقش خلاقیت طراحان گرافیک در تبلیغات رسانه ای و اینترنتی، تابلوها و بیلبوردهای تبلیغاتی و تبلیغات در فضای مجازی است. راجر در بخشی از کتاب هنر کارآفرینی بیان می کند:” اینترنت برای شماری از انواع کارآفرینی فرصت هایی برای عرضه محصولات جدید، انواع تبلیغات جدید و ارتباطات ارائه می دهد.” گفته جری یانگ – کارآفرین مسئول یاهو- مبنی بر اینکه “مردم برای استفاده از خدمات اینترنتی حاضر به پرداخت هزینه نیستند اما آگهی دهندگان برای اینکه در سایت جایی پیدا کنند حاضر به پرداخت هزینه خواهند بود” نشان می دهد که  طراحی گرافیک و تبلیغات به یکی از بسترهای پرطرفدار در زمینه کارآفرینی تبدیل شده که نیاز به طرح ایده های نو در زمینه ساخت و تولید تبلیغات خلاقانه دارد.

مشخص است با توجه به هزینه ای که آگهی دهندگان برای دیده شدن آگهی خود صرف می کنند، انتظار دارند که تبلیغاتشان چه در فضای رسانه و اینترنت و چه در بیلبوردهای تبلیغاتی، توجه بیننده را به خود جلب کرده و درنتیجه آمار فروش آنها بالا ببرد. با پیشرفت تکنولوژی های صوتی و تصویری و نمایشی، تبدیل هر نوع ایده ای را به آگهی های تبلیغاتی بسیار ساده کرده اما هنر کارآفرین، پیدا کردن ایده جدیدی است که در عین ساده و جذاب بودن، مبتکرانه و هنرمندانه باشد. با تمام این توضیحات نمی توان انکار کرد که در وجود هر کارآفرین موفقی، یک هنرمند خلاق نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − 4 =